info[at]oguzhanavci.com

Yarasavunma nedir? Deniz Kuvvetleri

29.02.2020

Genel
163
0
Yarasavunma nedir? Deniz Kuvvetleri - Oğuzhan Avcı

Merhaba, askere gidecek genç arkadaşlarımızın sık sık sorduğu sorulardan biri de Yarasavunma nedir? Sorusu. Çünkü Deniz Kuvvetlerinde askerlik yapacak kişilerin sınıfında bol sayıda Yarasavunma mevcut.

 

Yarasavunma nedir? Yarasavunma askeri ne yapar?

Yarasavunma (Y/S) gemilerde, kıyı ve kara birliklerinde çıkabilecek yangınlarla, su baskınlarıyla mücadele eder. Asker olarak gidenler bu süreçte KBRN (kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükleer) eğitimi de alır ve gerekenleri yapar. Kısaca Yarasavunma itfaiyenin diğer adıdır. Çünkü itfaiye kıyafeti giyer, yangın eğitimleri alır, yangın tüplerin adınız gibi öğrenir ve itfaiye araçlarıyla olaylara giderler. 

 

Ben askerliğimi Yarasavunma olarak yapmaktayım, ilk olarak İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı’nda acemiliğimi yaptıktan sonra usta birliğine geldim. Tecrübelerimi aktarmak gerekirse görevinizi yapacağınız yere göre kolay veya zor diyebilirim çünkü her birliğin şartları farklı. Fakat riskli bir iş. Genel olarak boş vaktiniz çok olur fakat hazır kıta olacağınız için gece gündüz talimler olur, yakıt emniyetine, yıkım emniyetine, kazalara gidersiniz. 

 

Konu ile ilgili merak ettiğiniz şey olursa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End & Back-End olarak çalışmaktayım. C#, .NET MVC & Katmanlı Mimari, JS, SQL, CSS, Bootstrap Tema, Photoshop konularında tecrübe sahibiyim v...

Yorum Yap