info[at]oguzhanavci.com

IP Sorgulama


IP Adresiniz:
44.200.86.95
Teknik Bilgiler:
Internet Protokol Versiyon: Servis Sağlayıcı: ASN: Proxy kullanıyor mu?: Tor kullanıyor mu?:
Ülke Bilgileri:
Ülke: / () / Posta Kodu: Dil: Ülke Domain Uzantısı: Saat Dilimi Para Birimi: ()
Bölge (Servis Sağlayıcı):


IP Adresi Nedir?

IP Adresi Nedir?

İnternete bağlı olan bütün bilgisayar, telefon gibi cihazlar veri alışverişi yapabilmek için bir adrese sahiptirler. Bu adreslere IP adresi, uzun adı ile "Internet Protocol Address" denir. IP adresleri internetten gönderilen verilerin doğru adrese gitmelerini sağlamaktadır. İki adet İnternet Protokolü vardır, bunlar IPv4 ve IPv6'dır.

IPv4 Nedir?: Günümüzde en çok kullanılan internet protokolüdür. 32 bit'ten oluşan bu protokol noktalar ile ayrılan 4 adet 8 bitlik sayının yan yana yazılması ile oluşmaktadır. Oluşturulan sayılar 0-255 arası değere sahip olmalıdır. Örnek IPv4 Adresi; 212.23.122.230

IPv6 Nedir?: IPv4 çeşitli sebeplerden ötürü yetersiz kalmaktadır, bundan dolayı oluşan ihtiyaç neticesinde IETF tarafından IPv6 oluşturulmuştur. IPv6 ile 340 trilyon kere trilyon kere trilyon adet farklı IP adresi oluşturmak mümkündür.

IP'den Adres Bulmak Mümkün mü?

IP'den Adres Bulmak Mümkün mü?

Hayır, IP adresi ile açık adres bulmanız mümkün değildir. IP adresi ile sadece o IP adresini kullanan cihazın bağlantı için kullandığı servis sağlayıcısının bulunduğu konumu öğrenebilirsiniz. Bu konum genelde ülke adı, şehir veya ilçe olarak görünmektedir.

IP adresi sorgulaması yaparak bu konuma erişebilirsiniz, fakat unutmayın ki bu servislerde size sunulan bilgiler kesinlikle %100 doğru değildir. IP Sorgulama aracını kullanarak İnternet servis sağlayıcısı, internet protokolü bilgilerinin yanı sıra sağlayıcının ülke, il, ilçe, posta kodu, plaka kodu, dili, ülke domain uzantısı, saat dilimi, para birimi gibi detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

IP Hakkında Sık Sorulan Sorular

IP adresi sorgulama, internet erişimi olan cihazların hangi konumdan bağlı olduğunu, hangi ağı kullandığını, hangi internet servis sağlayıcısını kullandığını ve ülke bilgileri gibi bilgileri tespit edebilmeniz için oluşturulmuş bir servistir. IP adresi noktalar ile ayrılan 4 adet 8 bitlik sayının yan yana yazılması ile ifade edilir.

İnternet kullanan kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri budur. IP adresinizi öğrenmek çok kolay, şu an bağlı olduğunuz IP adresi "44.200.86.95"'dir. IP adresinize dair tüm detayları üst alandaki "Teknik Bilgiler" ve "Ülke Bilgileri" kısmından öğrenebilirsiniz.

Statik IP Numarası, değişken olmayan IP numarasıdır. Statik IP'ler sürekli aynı kalır. Bir diğer adı da Özel IP olarak geçmektedir. Cihazlarımız için eğer ki Statik IP satın almadıysak Dinamik IP kullanıyoruz demektir.

Dinamik IP Numarası, her internete bağlandığınızda servis sağlayıcısı tarafından boş olan IP adresini size geçici olarak ataması ile oluşan IP adresidir.

IP adresi, iki adres arasında veri alışverişi için gereklidir. IP adresleri Genel IP adresleri ve Gizli IP adresleri olarak ikiye ayrılır. Gizli IP adresleri internette işlem yaptığında herkes tarafından bulunamazlar.

Örnek vermek gerekirse, ofisinizde internete bağlandığınızda cihazınızın gizli IP adresi bağlı olduğunuz modeme gönderilir ve siz modeminizin genel IP adresi ile internete bağlanırsınız. Yani IP bulma işleminde sadece modemlerin bağlı oldukları sunucuların nerede olduğunu öğrenirsiniz. IP adresi bulmak için sayfanın üst bölümündeki IP Sorgulama alanını kullanabilirsiniz.