info[at]oguzhanavci.com

İnfografik nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır?

13.03.2015

Grafik Tasarım
6500
0
İnfografik nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? - Oğuzhan Avcı

Merhaba arkadaşlar, Bu makalemde İnfografik hakkında bilgiler, kullanım alanları ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğim. İlk olarak İnfografik nedir bunu öğrenelim.

İnfografik Nedir?

Kelime anlamı olarak "info" karşılığı "bilgi" ve grafik kelimeleri birleşmesi ile oluşmuştur. Karşı tarafa anlatılmak istenenleri, verilecek mesajı güzel, etkileyici ve öz bir biçimde vermelerini sağlayan, grafiklere veya resimlere yazılar ekleyip etkileyici bir görsel ile karşı tarafa sunmasıdır.

Örneğin seçim zamanı oy haritalarını bölgelere ayırarak renkli grafikler ve renkli yazılar ile oy oranlarını gösteren grafikler kullanılarak daha ilgi çekici ve şık bir şekilde izleyiciye sunulması, veya bir anketin sonucunun düz yazı olarak eklenmesi okuyucuyu sıkacaktır, bunu renkli grafikler ekleyerek daha etkili ve dikkat çekici şekilde karşı tarafa sunarak istenilen dikkati çekebilirsiniz ve hazırladığınız bu infografik insanların zihninde yazıya oranla çok daha kalıcı olacaktır.

İnfografik Nerede Kullanılır?

Web sitenizde, Analiz sitelerinde Eğitim için hazırlanan içeriklerde, Araştırma sonuçları gibi birçok alanda İnfografik kullanılabilir. Son bir kaç yılda İnfografik kullanım oranları çok fazla arttı ve infografik cv'ler kullanılmaya başladı. Birkaç örnek vereceğim mutlaka karşılaşmışsınızdır, Seçim haritalarında, Özellikle çocuk kitaplarında ve afişlerde bol miktarda İnfografik kullanılıyor.

İnfografik Nasıl Hazırlanır?

İnfografik için genellikle Photoshop programı kullanılır, tabii ki böyle bir çalışma için Photoshop bilginizin iyi olması gerekmektedir. Bir diğer yol ise çeşitli grafik programları kullanabilirsiniz. Hazır sistem olarak ise re.vu sitesini önerebilirim, kaliteli İnfografikler yapabilirsiniz. Daha basit İnfografikler için ise infogr.am sitesini kullanabilirsiniz.

İnfografik Örneği

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap