info[at]oguzhanavci.com

Steam oyun indirme hızı arttırma. Oyun indirme hızı nasıl artırılır?

05.08.2017

Oyun Dünyası
4256
0
Steam oyun indirme hızı arttırma. Oyun indirme hızı nasıl artırılır?  - Oğuzhan Avcı

Oyun dünyasının en popüler platformu Steam, özel zamanlarda yaptığı büyük indirimler ile kullanıcıların sevgisini kazanıyor. Satın alınan oyunları indirmek ise bazen sıkıntılı olabiliyor. Eğer ki internet bağlantınız zayıf ise bu işlem günlerce sürebilir.
Bu makale Steam’ın oyun indirme hızını nasıl artıracağımız hakkında.

1- İnternet Harcayan Programları Kapatın
 

Steam’den oyun indirmekte sıkını çekmek istemiyorsanız indirme işlemi bitene kadar interneti meşgul etmemelisiniz. Öncelikle tarayıcılarınızı kapatın, sonra Görev Yöneticisini açın.

Buradan programların üstünde yer alan Ağ sekmesine tıklayın, İnternet bağlantısını en çok kullanan programlar sırasıyla listelenecektir. Bu programlardan en çok kullananlara sağ tıklayıp Görevi Sonlandır’ı seçin.

2- Steam programını optimize edin

oguzhanavci.com - Steam oyun indirme hızı artırma. Oyun indirme hızı nasıl artırılır?

Steam programının indirme hızını optimize etmek için bir ara program var ve bunu Görev Yöneticisinden görebiliyoruz. Steam’i çalıştırdıktan sonra Görev Yöneticisi’ni açıp ve o listeden Steam Client Service işlemini seçin ve sağ tıklayıp Ayrıntılara Git seçeneğini seçin.

oguzhanavci.com - Steam oyun indirme hızı artırma. Oyun indirme hızı nasıl artırılır?

Açılan yerden SteamService.exe’yi seçip sağ tıklayıp Öncelik Ayarla seçeneğinden Yüksek olarak değiştirelim. Yaptığımız işlem çok fazla değiştirmese de Steam’in diğer programlardan daha öncelikli olmasını sağlayacaktır.

3- Veri Bağlantınızı Optimize Edin

Bu konu hakkında size verebileceğim en iyi tavsiye Ethernet Bağlantısı kullanarak oyunları indirmeniz. Bununla beraber LAN sürücünüzü güncel tutun. Bunun için Cihaz ve Anakartınızın Marka/Modeli ile internet sitesinden indirebilirsiniz.

4- İndirme Bölgesi Yakınlığı

Steam, sizin konumunuzu yanlış algılayabiliyor. Bunu kontrol edip yaşadığınız yeri seçmekte büyük fayda var.

oguzhanavci.com - Steam oyun indirme hızı artırma. Oyun indirme hızı nasıl artırılır?

Bu ayarı yapmak için Steam içerisinde Steam > Ayarlar adımlarını takip edin. Buradan İndirilenler (Downloads) seçeneğini açıp İndirme Bölgesi seçeneğinden size en yakın bölgeyi seçin. Bu aşamadan sonra alt tarafta bulunan Bant genişliğini sınırla (limit bandwidth to) alanını Limitsiz olarak seçin.

5- Sunucuyu Yeniden Konumlandırın

Size yakın bir sunucu seçmek çoğunlukla iyi bir seçenek olsa da bazen öyle olmuyor. Örnek olarak indirme hızı yüksek olan ve trafik yoğunluğu yüksek olan bir bölgedeyseniz, indirmenizin genel hızını etkileyecektir. Ne kadar yüksek trafiğe sahip olursa bağlantı da o kadar tıkanır. Buna ilaveten doğru indirme oranlarını ve trafik dengesini yakalamak için sunucuyu taşıyın.

Bunun için öncelikle Steam indirme istatistikleri sayfasını açın. Burada interaktif harita açılacak, bu haritadan küresel trafiğin yüzdesini ve indirme oranını inceleyebilirsiniz. Ülke seçerek o ülkenin indirme oranını ve trafiğini görebilirsiniz. Bu konudaki örneğimiz Türkiye ve Amerika olsun.

oguzhanavci.com - Steam oyun indirme hızı artırma. Oyun indirme hızı nasıl artırılır?

Amerika’nın ortalama olarak alınan indirme oranı çok yüksek. Mevcut sunucunuzu daha az trafiğe sahip veya indirme oranı daha büyük olan bir sunucuya dönüştürmeniz çok fazla olmasa da indirme hızınızı etkileyecektir.

Bu adımları uygulayarak Steam oyun indirme hızınızı biraz daha iyileştirebilirsiniz. İyi oyunlar :)

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap