info[at]oguzhanavci.com

Android SDK ve Eclipse Kurulumu Nasıl Yapılır?

18.03.2015

Android Programlama
4121
0
Android SDK ve Eclipse Kurulumu Nasıl Yapılır? - Oğuzhan Avcı

Bu makalemde Android SDK ve Eclipse kurulumunu anlatacağım. Günümüzde hızla yayılan Android teknolojisi ile beraber Android programlama alanında da büyük bir rekabet ve iş imkanı doğdu. Android uygulamaları yapmak için gerekli olan programları ve kurulumlarını bu makalede öğrenebilirsiniz.

İlk olarak Java SDK Kurulumunu yapalım

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html sayfasına girerek Java Platform (JDK) yazanı indirip kuruyoruz. Android uygulamalar java ile yazılıyor, bunun içinde bilgisayarımızda java olması şart.

Devamında kodları yazacağımız Eclipse kurulumunu yapıyoruz

Eclipse Android uygulaması yapmak için şart değil alternatif platformlar da var. Fakat en güzeli ve kullanışlı olanı Eclipse programıdır. Eclipse programını https://eclipse.org/downloads/ sayfasına girerek işletim sisteminize göre seçenekleri seçerek indiriyoruz.

Android uygulamalar yapabilmek için Android SDK'yı yükleyelim


1- Eclipse programını çalıştırıyoruz, programımız açıldığında Help > Install New Software kısmını açıyoruz.

2- Work with kısmından ADT Plugin http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ seçeneğini seçip Add butonuna tıklıyoruz.Programı açtığımızda karşımıza Çalışma Dosyası belirlememiz için bir ekran çıkacaktır, buradan projeyi nereye kaydedeceğini belirleyip devam edebilirsiniz.

 

Android SDK ve Eclipse kurulumunu yaptık, artık Android programlamaya başlayabilirsiniz. Bir hatırlatma yapmadan geçmek istemedim, yaptığınız uygulamaları test edeceğiniz Emülatör geç açılacaktır. Bu sinir bozucu bir durum olduğu için GenyMotion emülatörünü kurmanızı veya Android cihazınızı bağlayarak çalıştırmanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap