info[at]oguzhanavci.com

Doğu Afrika İkinci Dalga Çekirge İstilasından Korkuyor

05.01.2021

Genel
1527
0
Doğu Afrika İkinci Dalga Çekirge İstilasından Korkuyor - Rana

Covid-19’un dünyaya yayılmasından haftalar öncesinde Afrika’da ortaya çıkan çekirge istilası, bu yılın Ocak ve Aralık aylarında Doğu Afrika’daki mahsulleri yok etti. 70 yılın en büyük istilası olarak nitelendirilen istila sonucu,  yerlilerin bitki örtüsü ve hayvanlarında kayıp yaşadıkları ve zaten halihazırda olan gıda güvensizliklerinin arttığı belirtildi.

Şimdi ise Doğu Afrika ikinci bir çekirge istilasıyla karşı karşıya. FAO yetkilileri, bölgedeki ülkelerin son istilaya nazaran çok daha iyi hazırlandığı belirtse de bölgedeki toplulukların istilaya dair hala büyük korkuları var.

Uzmanlar, çekirgelerin bu denli tehdit edici ölçekte üremesinin nedeninin, bölgenin Eylül ve Kasım ayında ortalamanın üzerinde aldığı yağış oranı olduğunu söylüyor. Bu yağış ile bitki örtüsü önemli ölçüde oluşmuş ve gelişmiş. Bunun da çekirgelerin üremesi için oldukça elverişli bir ortam yarattığı ve bu ortamı da genişlettiği bildiriliyor.

Kurak topografyası düşünüldüğünde Kuzey Somali’nin çekirgeler için işleri zorlaştırması beklenirken, bölge normalde iki yılda aldığı yağış miktarını Kasım ayında iki gün içerisinde aldı. Yağışla beraber çekirgelerin üreme koşulları uygun bir hale geldi ve Somali, bu yıl çöl çekirgesi artışından en çok etkilenen ülkelerden biri oldu.

Yemen’in de çöl çekirgeleri için uygun bir alana sahip olduğunu belirten uzmanlar; çekirgelerin buradan Suudi Arabistan’a göç ettiğini söylüyor.

FAO, yapılan kontrol operasyonlarının 2.7 milyon ton tahıl kaybının önlediğini belirtse de uzmanlar, zorluğun üstesinden gelinebilmesinin için çok daha fazla yatırımın gerektiğini belirtiyor. FAO, bölgede istiladan en çok etkilenen 5 ülkede 35 milyondan fazla insanın gıda güvensizliği konusunda uyarıda bulundu. Son salgını kontrol altına almak için hiçbir şey yapılmazsa bu sayıya 3.5 milyon daha eklenebileceği söyleniyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-africa-55332142

Rana

Rana

Okuryazarım....

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap