info[at]oguzhanavci.com

Valorant Rehberi - Önemli İpuçları - Öneriler - Taktikler - Karakterler

24.07.2020

Oyun Dünyası
3153
0
Valorant Rehberi - Önemli İpuçları - Öneriler - Taktikler - Karakterler - Oğuzhan Avcı

Valorant ücretsiz olan, 5v5 oynanan rekabetçi tabanlı taktiksel bir oyundur. Oyunun amacı A – B – C bölgelerine Spike yani bomba kurmak veya imha etmektir. 13 el kazanan takım oyunu kazanır, son elde beraberlik durumunda oyun bir el uzayarak devam eder. Valorant, CS:GO, Battlefield, PUBG gibi oyunlar gibi tamamen askeri birimlerden değil özel ajan yetenekleri üzerine şekillenir. Oyunun en iyi özelliklerinden biri ise düşük sistemli bilgisayarlarda da oynanabilir olması. Oyuna yeni başlayanlar için kılavuz olacak bu yazıda sizi başarıya ulaştıracak tüm püf noktalarını, oyun taktikleri ve ajan taktikleri konusunda bilgi ve ipuçları vereceğim.

Temel olarak maçları kazanmak için doğru nişan almamız, haritayı iyi öğrenmemiz, ajan becerilerini iyi kullanmaya ve takım arkadaşlarınız ile iyi bir iletişime sahip olmanız gerekir. Başlayalım.

Valorant Taktikleri, Valorant Hileleri

Valorant Oynanış Taktikleri, İpuçları ve Püf Noktaları

1- Ayak Seslerini Pür Dikkat Dinleyin!

Çoğu FPS savaş oyununda olduğu gibi ayak sesleri sizin en önemli yardımcınız. Ayak sesi takibini yaparak rakiplerinizi görmeden yerlerini bilmenizi ve buna göre pozisyon almanızı, taktik geliştirmenizi sağlar. Bununla birlikte mümkün olduğunca SHIFT tuşuna bakarak yürüyerek oynamaya özen göstererek rakiplerinizin işini zorlaştırın.


2- Valorant Haritalarını Avucunuzun İçi Gibi Bilin!

Harita bilgisi oyunda sizi her daim bir adım öne çıkaracak. Harita bilginizi avantajınıza çevirebilir, savunmada ve saldırıda taktiksel pozisyonlar alabilir ve oyunu bu şekilde kazanabilirsiniz. Eğitim moduna girerek haritayı bol bol gezmenizi tavsiye ederim. Pusu alanlarını iyi öğrenin. 


3- Fare Hassasiyetinizi Kendinize Göre Ayarlayın

Rakiplerinizle çatışırken daha fazla isabet ve hasar verebilmek için iyi nişan almanız gerekir. Çok hızlı yaptığınızda ani reflekslerde ciddi problemler yaşarsınız. Harita üzerinde gezerken fare mutlaka kafa hizasında olmalı, alta veya üste tuttuğunuzda rakibinizle karşılaşma durumunda siz hedef alana kadar ölmüş olabilirsiniz. Bu nedenle gezerken sürekli baktığınız yerde tahmini kafa hizasında tutmanız yararınıza olacaktır. Eğitim moduna girerek hassasiyeti en iyi şekilde ayarlayın. 

Kullanabileceğiniz silahlar:
 

Valorant Silahları, Valorant Ajanları, Valorant Püf Noktaları

4- Takım Arkadaşlarınızla İyi İletişim Kurun!

Özellikle savunmada iken gerek bölge tutma konusunda gerek düşman görüldüğünde olsun takımınıza bilgi vermeniz ve koordineli hareket etmeniz gerekmektedir. Oyunu kazanmak için info vermek hayati önem taşır. Z tuşunu kullanarak seri olarak işaret bırakabilirsiniz. Saldırıda iken ise mutlaka bomba nerede ise siz de takım arkadaşlarınızla oraya gidin, yalnız gezmeyin.

5- Karakter Özelliklerini İyi Öğrenin

Valorant oyunu yeni başlayanlara beş ajan sunuyor, zamanla gerekli puanı biriktirerek kontrat aldığınız karakteri açabilirsiniz.

Valorant karakterleri ve kısaca özellikleri:

- Phoenix
Oyunun ateşli olan karakteridir. Alev duvarı, kendine can düşmana hasar veren ateş topu, flaş ve ulti olarak kendi ikizini oluşturarak bir süre onunla oynar, öldüğünde asıl karakteriyle devam eder.

- Jett
Takımın en hızlı karakteridir, sus bulutu atar, yükseğe zıplayıp havada süzülebilir, ani olarak etrafında hızlıca yer değiştirebilir, ulti olarak bıçak fırlatarak tek atabilir.

- Viper
Zehirli ve ölümcül bir karakterdir. Asit havuzu, zehir perdesi, gaz bulutu oluşturur.

- Sova
Takımın ok ve yaycısıdır. Ok atarak yayılan dalga ile düşmanların yerini işaretler. Hasar veren ok atabilir, drone kullanabilir.

- Cypher
Takımın gözcüsüdür, kamera, tuzaklar ve şapka ile rakiplerinizin yerlerini takım arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz.

- Brimstone
Haritayı bombalar, takıma kuvvet veren alan oluşturur, haritada istediğiniz alana duman bulutu indirebilir ve yine istediğiniz bölgeye yakıcı bir çember oluşturabilirsiniz.

- Sage
Takımın şifacısı olan karakterdir. Buz duvarı kurar, yavaşlatan küre atar, kendine veya takım arkadaşlarına can verir ve ulti olarak ölen takım arkadaşını canlandırabilir.

- Omen
Haritada kısa ve uzun menzil olarak ışınlanabilir, düşmanı kör edebilir.

- Breach
Flaş atabilir, duvar arkasına patlama hasarı verir, yer sarsıntısı ile düşmanı sersemletebilir.

- Raze
Takımın en etkili karakterlerindendir. Patlayan çanta ile kendini yükseğe zıplatabilir, düşmanı takip edip hasar veren robot atar, yüksek etkili ve dağılan bir el bombası atar, ulti olarak roketatar kullanır.

- Reyna
Takımın öncü karakteridir. Kısa süreli kör edebilir, öldürdüğü rakibin görüş açısındayken canını sömürebilir, yine öldürdüğü rakibin ardından kısa süre görünmez olabilir, ulti olarak imparatoriçe modu ile hızı artar, ölen düşmandan otomatik can çeker ve düşmanları kırmızı şekilde bariz görür.

İlk aşamada oyun hakkında bilmeniz gerekenler bunlar. Valorant indirmek ve kurmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Soru ve istekleriniz için yorum yapabilirsiniz.
İyi oyunlar!

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap