info[at]oguzhanavci.com

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım

16.01.2018

Genel
3226
1
Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım - Oğuzhan Avcı

Bu makaleyi sonuna kadar uyguladığınızda Bitcoin, Ethereum, IOTA, Ripple gibi kripto paraları sorunsuzca alabileceksiniz. İlk aşamada biraz uzun gelse de daha sonra dakikalar içinde alım-satım işlemi yapabilirsiniz. Kısa bir açıklamadan sonra başlayalım.

Kripto para dünyasına gün geçtikçe insanların merakı artmakta ve bu dünyaya katılma isteğindedir. Son zamanlarda Televizyon, internet haber ve reklamları, kripto paralar ile zengin olan insanların artması üzerine kripto para dünyası son derece ilgi çekici olmakta.

Uzaktan bakıldığında çok karmaşık gibi görünen kripto para işlemleri aslında çok basit, sadece bir yerden başlamak gerekiyor.

Peki nedir bu Altcoin?
Özetlemek gerekirse, Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara Altcoin adı verilir. Altcoin bu paraların genel adıdır, her birinin kendi adı vardır. Örnek olarak IOTA, Tron, Ripple vb.

Nasıl Altcoin Alım Satımı Yapabilirim?
İlk olarak Türkiye’den Bitcoin, Litecoin veya Ethereum almanız gerekiyor. Bu Kripto paralar ile diğer Altcoinleri alabiliriz.

ADIM 1 – BTCTurk işlemleri

Türkiye’den Kripto para almak için BTCTurk sitesini kullanacağız. Alternatifler var fakat bu makalede bu şekilde devam edeceğim.

İlk olarak vakit kaybetmeden üyeliğimizi yapmamız ve onaylatmamız gerek. Bunun için aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayın.

1- Linkteki üyelik formunu doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın. Mailinize gelen E-Posta doğrulamasını yapın ve siteye giriş yapın. (https://www.btcturk.com/Account/Register)

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım

2- Giriş yaptığınızda Telefon numaranızı yazarak Telefon doğrulama işlemini yapın, bu şekilde hesabınız güvende olacak ve girişlerde doğrulama kodu kullanılacak. Daha sonra işlem yapabilmek için hesabımızın onaylanması gerekiyor. Hesap onayı bölümünde kimlik doğrulama işlemlerini adım adım eksiksiz yapın, bu güvenliğiniz için çok önemli. Bu işlemlerden sonra hesabın onaylanmasını bekleyin.
 

3- Hesap onaylandıktan sonra Türk Lirası yatırma sayfasına (https://www.btcturk.com/Deposit/Money) girin, burada iki seçeneğiniz var, 1.000.00 TL ve üzeri para yatıracaksanız Banka Transferi, daha düşük yatıracaksanız Papara kullanmanız gerekiyor. Ben örnek olarak 50 TL yatıracağım, bunun için Papara üzerinden anlatacağım. Güvenlik endişeniz olmasın, Papara BDDK Lisanslı Elektronik Para Kuruluşudur.
 

 •  -- Papara sitesine üye olun (https://www.papara.com) ve Telefon numaranızı girerek doğrulama yapın. Hesap onayı için temel kimlik bilgilerinizi yazın.
   
 •  -- Para Yükle butonuna basın Banka Hesabından veya ATM’den hangisi ile yapacaksanız onu seçin, para yatıracağınız Bankayı seçin. Daha sonra Iban No kısmında yazan IBAN Numarasına yatırmak istediğiniz parayı gönderin. Para gönderirken Papara Numaranızı açıklama kısmına yazmayı unutmayın. İşlem tamamlanınca kısa süre sonra Papara hesabınızda yatırdığınız parayı göreceksiniz, buradaki işlemimiz şimdilik bu kadar.

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım - Papara

4- Tekrar BTCTurk para yatırma sayfasına gelin (https://www.btcturk.com/Deposit/Money) ve Papara’yı seçip yatıracağınız tutarı yazı ardından TRY YATIR butonuna tıklayın,
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım - BTCTurk

5- Sayfayı Papara’ya yönlendirecek, oradan yatırma işlemine onay verin. Bu şekilde yatırdığımız parayı BTCTurk’e transfer edecek fakat ilk para transferi güvenlik önlemi olarak 24 Saat sonra hesaba geçecek. 24 saat bekledikten sonra parayı hesabımızda göreceğiz, bundan sonra Kripto para işlemlerine başlayabiliriz.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım - Papara

6- Süre dolduğunda BTCTurk hesabımızda üst kısımdan baktığımızda paranın kesintiler sonrası aktarıldığını göreceğiz. Şimdi işlemlere devam edelim.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım - BTCTurk

7- Ethereum alacağımız için üst bölümden ETH’yi seçiyoruz.

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Sıfırdan Resimli Adım Adım Anlatım - BTCTurk

8- Menüden Gelişmiş Alış Satış sayfasını açıp kaç TL’lik alacağımızı yazıp ALIŞ EMRİ GİR butonuna tıklayalım. İşaretli olan +’ya basarak tüm paranızı ekleyebilirsiniz.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? BTCTurk ETH Alma

Daha sonra yine üst menüden baktığımızda hesabımızda aldığımız ETH görünecek. Şimdilik BTCTurk sitesindeki işlemimiz bu kadar, sırada bu ETH’yi Binance sitesine aktarma işlemleri var.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? BTCTurk ETH Alma

ADIM 2 – Binance işlemleri

Binance.com (https://www.binance.com/register.html) sitesine girerek bilgileri doldurun
 

DİKKAT: Referral ID kısmına “16259886” yazınız.

Daha sonra Register butonuna tıklayarak üyeliği tamamlayın ve Numara doğrulama işlemini yapın. Burada da diğer kimlik doğrulama işlemlerini yapmanızı tavsiye ederim, daha sonra da yapsanız sorun olmaz işlemlere devam edelim.
 

1- Giriş yaptıktan sonra Funds menüsünden Deposits & Withdrawals seçeneğine tıklayın. Arama kısmına ETH yazıp çıkan sonuçtan Deposit butonuna tıklayın. Açılan bölümdeki (3) ETH Deposit Address bölümünde yazan adresi kopyalayın, bu adres ile BTCTurk’te bulunan ETH’yi buraya taşıyacağız. 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Binance ETH Alma

2- Tekrar BTCTurk sitesine gelip Çekme menüsünden Ethereum seçeneğine tıklayın, kopyaladığınız adresi yapıştırın (3), kaç ETH taşımak istediğinizi yazın, +’ya basarak hepsini ekleyebilirsiniz. Daha sonra ETHEREUM ÇEK butonuna tıklayın. Tıkladıktan sonra üye olduğunuz E-Mail adresinize onay maili gelecek, o mailden onay verin. Dikkat edin Spam / Gereksiz kutusuna düşebilir, kontrol edin.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Binance ETH Alma

3-  Onay verdikten sonra aktarım işlemi başlayacak, BTCTurk sitesindeki işlemlerimiz bitti. Binance sitesini açıp Funds > History sekmesinden aktarım işlemini göreceğiz. İşlemin orada gözükmesi 5-10 Dakika sürebilir. İşlem başladığında Confirming yazan alan Complated yazana kadar bekleyin. Sayfayı yenileyerek kontrol edebilirsiniz.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Binance Altcoin Alma

4- İşlem tamamlanınca Binance logosuna tıklayarak Anasayfaya dönün. Alt kısımdan ETH Markets’i seçin, arama kısmına alacağınız altcoin adını yazın, biz IOTA alacağız. Arama sonucunda çıkan yerden adına tıklayın (3)
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Binance Altcoin Alma

5- Açılan sayfada alt bölümdeki yere gelin, Market sekmesine tıklayın. Buradan Market fiyatından alacağız. Amount kısmına ne kadar almak istediğinizi yazın, tıkladığınızda alabileceğiniz Max. sayıyı söylüyor zaten. Ben 1 tane alacağım. Daha sonra Buy butonuna tıklayın ve herhangi bir hata yoksa Success yazısını göreceksiniz.
 

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Binance Altcoin IOTA - XRP - TRX Alma

Kontrol için menüden Funds > Deposits Withdrawals sayfasını açın. Orada almış olduğunuz şeyleri göreceksiniz. Bende 5.993.. IOTA vardı 6 oldu.

Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır? Binance Altcoin IOTA - XRP - TRX Alma

Altcoin alım işlemimiz bu kadar, çok karmaşık görünse de ilk seferde hesapları oluşturup mantığı kavradığımızda daha sonraki işlemleri dakikalar içerisinde tamamlayarak altcoin alabilirsiniz.
 

Uzun ve detaylıca anlattım, sormak istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Emeğe karşılık destek için Reklamlara tıklamayı unutmayın. Bol şanslar :)

 

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

 • Egemen akbulut (Yorum & Cevap)

  Egemen akbulut

  20.01.2018 19:34:29

  emeğinize sağlık, hazır fiyatlar düşükken iota ve xlm aldım hayırlısı artık :)

  Cevapla

Yorum Yap