info[at]oguzhanavci.com

Blogunuza Başarılı ve SEO Dostu Yazı İçin 10 adet İpucu

19.12.2014

Google Seo
3330
0
Blogunuza Başarılı ve SEO Dostu Yazı İçin 10 adet İpucu - Oğuzhan Avcı

İyi Blog Yazıları Yazmak İçin Ana İpuçları

İlk olarak blog yazısı güzel hazırlanmış metin olmalı. Genelde blog yazarları yazıyı oluşturup yazmaya başlarlar, akıllarına geleni yazarlar. Kimine göre daha fazlasına ihtiyaç yoktur, bunun sebebi doğal yazma yetenekleri vardır. Eğer sizin böyle bir yeteneğiniz yok ise aşağıdakileri uygulayarak iyi yazılar hazırlayabilirsiniz.


1. Önce Düşünün, Sonra Yazın!
Yazının konusunu ve anlatmak istediklerinizi iyice düşünün. Yazınızı okuyan insana neler söylemek istiyorsunuz? Yazınızı okuduktan sonra insanların ne yapmasını amaçlıyorsunuz? İlk olarak bunların cevabını bulun.


2. Yazınızı Planlayın
Yazınızın sistemi giriş, gelişme ve sonuç şeklinde olmalıdır. Vereceğiniz mesajı gelişme bölümünde vermelisiniz. Şimdi yazıya başlama zamanı!


3. Yazınıza Paragraflar Ekleyin
Paragrafta en önemlisi anlamlı olmasıdır. Sürekli yeni paragraflar oluşturmaktan veya her cümleyi paragraf haline getirmekten kaçının. Her paragrafta farklı bir fikir ve konu olmalıdır. Yazacaklarınız paragraflara ayıracak şekilde düzenleyin.


4. Yazınızda Mutlaka Başlıklar Kullanın
Yazınızda alt başlıklar kullanarak okuyucuya bilgi verin. Okuyucunun yazıya göz atmasına yardım edin.


5. Yazınızı Hazırlarken Zarf Kelimelerini Kesinlikle Kullanın
Yazınızda zarf kelimeler kullanarak okuyucunun yazı amacını kavramasını sağlarsınız. İnsanlar yazının sonuna ulaşmak için bundan dolayı, bu yüzden, bu nedenle şeklindeki kelimeleri izler. Bundan dolayı yazınızda mutlaka zarf görevinde kelimeleri kullanın.


6. Yazının Okunabilir Olmasını Sağlayın
Yazınızı yazdıktan sonra çevrenizdeki insanlara okutun. Yazının amacını anlayıp anlamadıklarını sorun, düzeltmeleri yapın.


7. Uzun Yazılar Yazmaya Çalışın
Uzun yazı 300 ve üstü kelime barındırır. 300 kelimeden fazla yazmaya çalışın. Yazınızda arama terimlerini kullanmayı unutmayın. Abartmayacak şekilde 5-6 defa kullanın.


8. Seo Uyumlu Başlıklar
Başlıkların Seo’da önemi büyüktür. Anahtar kelimelerinizi başlıklara ekleyin, fakat tüm anahtar kelimeleri başlıklarda kullanmayın.

 

9. Eğer Wordpress kullanıyorsanız SEO eklentilerini kullanın
Wordpress kullanıcılar için birçok eklenti sunmaktadır. Seo eklentileri kullanarak yazınıza özel meta etiketleri kullanmanızı sağlar, bu seo için son derece önemlidir. Ayrıca yazdığınız yazının seo için uyumlu olup olmadığını da gösterir.

10. Düzenli Şekilde İçerik Ekleyin

Google için sitenin aktifliği önemlidir. Sitenizi aktif göstermek için sık sık içerik eklemeniz gerekir.

Ek Olarak: Önceki ve Sonraki Yazıya Link Ekleyin

Bir konu üzerinde birden fazla yazınız var ise bunları yazı sonuna ekleyin. Bu şekilde konuya hâkim olduğunuzu gösterirsiniz.

Sonuç

Google’da üst sıralarda olmak için içeriklerinizin özgün ve iyi yazılmış olması gerekmektedir. Eğer yazınız iyi ise Facebook, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında paylaşmak sitenize ziyaretçi getirecektir. Yazınız iyi olduğu sürece Google sizi sevecektir.

 

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap