info[at]oguzhanavci.com

Google'dan URL - İçerik - Bilgi - Link kaldırmak

13.05.2016

Webmasterlar
5447
5
Google'dan URL - İçerik - Bilgi - Link kaldırmak - Oğuzhan Avcı

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde sizlere Google'dan web sitemize ait hatalı, istenmeyen linklerin ve içeriklerin nasıl kısa sürede Google arama sonuçlarından silinebileceğini anlatacağım.

Web site sahipleri türlü nedenlerle linklerin Google arama sonuçlarından görünmesini istemeyebiliyor. Örnek olarak 404'e düşen bir sayfayı siteye zarar vereceği için arama sonuçlarından bir an önce kaldırmak isteyebilir, bu gibi durumlarda aşağıdaki yöntem ile sağlıklı bir şekilde problemi giderebilirsiniz.


Webmaster Tools (Google Web Yöneticisi) araçları

İlk olarak https://www.google.com/webmasters/tools/home linkinden yönetmek istediğimiz siteyi açıyoruz.Daha sonra sol menüden Google Dizini > URL’leri kaldır linkine tıklıyoruz.Açılan sayfada Geçici olarak gizle butonuna tıklayıp açılan bölüme silmek istediğimiz linki yazıyoruz ve Devam butonuna tıklıyoruz.Son olarak karşımıza gelen ekrandan istek türünü Sayfayı, arama sonuçlarından geçici olarak gizle ve önbellekten kaldır olarak seçip İstek Gönder butonuna tıklıyoruz.Bu işlemlerden sonra Google URL kaldırma isteğimizi Beklemede olarak listeye ekliyor ve kısa bir süre sonra aynı listede linkimizin durumunu Kaldırıldı olarak düzenliyor ve linki arama sonuçlarında gizliyor. Bu şekilde Google arama sonuçlarından silmek istediğimiz bilgiyi, linki, sayfayı Google'ın kendi aracını kullanarak kaldırabiliyoruz.

Oğuzhan Avcı

Oğuzhan Avcı

2011 yılından beri Front-End geliştirici olarak çalışmaktayım. Front-End alanında HTML & CSS, Bootstrap, JavaScript, Responsive Web Design, SASS & LESS, UI / UX, Git Versiyon Kontr...

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

 • MUHSİN ERSUNGUR (Yorum & Cevap)

  MUHSİN ERSUNGUR

  05.02.2017 17:18:09

  hakkimda türmobun verdiği cezalar ve ankara smmmodasinca verilen cezalar adi altindaki ismimin k aldirilmasini talep etmekteyim.çünki;cezai süremin bitmesinden dolayidir.çok teşekkür ederim...

  Cevapla
 • Recep Şerit (Yorum & Cevap)

  Recep Şerit

  07.12.2016 15:16:44

  merhaba oğuzhan. destek için teşekkür ederim.

  Cevapla
 • mehmet gaser (Yorum & Cevap)

  mehmet gaser

  20.09.2016 13:52:39

  merhaba sizinle bu sitede değilde baska yerde görüşe bilirmiyim acaba mailiniz varmı ordan yazsam size yardımınıza ihtiyacım var

  Cevapla
 • yasin (Yorum & Cevap)

  yasin

  01.08.2016 21:18:59

  merhabalar, ben https://www.google.com/webmasters/tools/home bu siteye tıkladığım zaman sizin anlattıklarınızı göremiyorum yok. kontrol paneli - url kaldırma gibi seçenekler yok maalesef. lütfen yardım edin bana, çok önemli. teşekkürler.

  Cevapla
  • Cevapla

   Oğuzhan Avcı

   11.08.2016 14:13:17

   Merhaba, sahip olduğunuz web sitesini Google hesabına bağladınız mı? Bu işlemi yaptığınızda yukarıda resimde görünen alanları görebilirsiniz.

   Cevapla

Yorum Yap